Kdy a jak odstrojit vánoční stromeček. A co se s ním potom stane?

admin
5 minut čtení

To nejkrásnější z vánočních svátků je za námi. Teď už jen zbývá odstrojit stromeček a uklidit vánoční výzdobu. Ale kdy je na to ten správný čas? Spousta lidí si stále láme hlavu nad tím, do kdy si mají doma nechat vánoční stromeček.

Lidé často zdobí vánoční stromeček už začátkem prosince, aby si vychutnali tu pravou předvánoční atmosféru. Řada z nich se však drží rodinných tradic a zdobí vánoční stromek večer 23. prosince nebo na Štědrý den ráno. Dobu, kdy zdobit vánoční stromek, má většina z nás zažitou. Jenže, kdy přesně se pustit do jeho odstrojování?

Podle našeho malého soukromého průzkumu je vánoční stromeček součástí většiny domácností do 6. ledna, tedy do svátku Tří králů. Ale proč zrovna 6. ledna? Asi správně tušíte, že tahle tradice je spojena s křesťanskými zvyky, 6. leden totiž označuje den, kdy tři králové dorazili do Betléma poté, co se narodil Ježíš. Tenhle den tak signalizuje oficiální konec vánočních oslav.

Zdroj: freepik.com

Původ tohohle křesťanského zvyku ale hledejme dál, ve starší historii Keltů. Keltové v období vánočních svátků oslavovali zimní slunovrat. Součástí oslavy bylo i obřadní pálení polena a posledním dnem, kdy posvátný oheň plál, byl právě 6. leden.

V minulosti lidi dokonce věřili, že pokud vánoční stromeček schovají dřív, případně později než na svátek Tří králů, budou mít po celý následující rok neštěstí.

Někomu doma dělá stromek parádu až do 2. února čili do Hromnic. Naši předkové mimo jiné taky věřili, že pokud ho nestihnou odstrojit na Tři krále, musí ho doma ponechat až do 2. února. A původ hledejme opět u pohanů. Právě 2. únor zasvětili staří Keltové bohu Perúnovi, kdy před jeho děsivým rachotem prchali zlí duchové a zalézali do země. Do té doby před nimi jako ochrana sloužil právě ozdobený vánoční stromeček.

 

 

Jak odstrojit stromek po Vánocích?

Nejlepším časem, kdy stromeček zbavit všech ozdob, je víkend. Odstrojování a uklízení totiž zabere dost času, takže večer po práci pro tuto činnost není zrovna ideální.

Nejdříve sundejte skleněné ozdoby, které se snadno rozbijí. Poté odstrojte všechno ostatní, ideálně vše vložte zpět do původních krabic. Velkou pozornost věnujte háčkům, kterými jste ozdoby na stromeček připevňovali. Nejenom, že ozdoby uložené zpátky i s nimi vám ušetří příští rok práci, ale háčky ponechané na stromečku představují potenciální nebezpečí.

Co s jehličím ze stromečku?

Jestliže máte strom umělý, stačí ho osprchovat, po vyschnutí schovat do plastového pytle a uložit na půdu nebo do sklepa. S živými to tak snadné není, protože suché jehličí umí udělat pěkný nepořádek.

 

Zdroj: shutterstock.com

 

Než začnete s odstrojováním, dejte pod stromeček velký igelit nebo prostěradlo, kam bude jehličí padat a snadno ho pak vytřepete na zahradu či ven. Některé babské rady také doporučují postříkat strom obyčejným lakem na vlasy, aby jehličí opadávalo méně.

Kam odnést vánoční stromeček?

Nejsnadnějším způsobem, jak se stromku po Vánocích zbavit, je zanést ho ven k veřejné popelnici či kontejneru. Je to vlastně jediný případ, kdy je něco podobného povoleno. Stromeček neházejte do nádob na směsný odpad, protože by se do nich pak velmi rychle nic nevešlo.

Pokud se ve vaší blízkosti nenachází veřejný kontejner, nezoufejte. Stromeček stačí zanést i ke kontejnerům určeným pro tříděný odpad. Kdy odvoz probíhá v Liberci jsme Vás informovali v tomto článku.

Odstrojený vánoční stromeček ale můžete také zužitkovat doma. Dobře poslouží jako zdroj polínek na podpal a z jeho větví snadno vytvoříte ochranu pro choulostivé rostliny na zahradě. Dávejte si však dobrý pozor na to, aby na něm před použitím nezůstaly žádné háčky.

 

Zdroj: shutterstock.com

Co se s vaším stromkem stane?

Odložené stromky nejčastěji končí ve spalovnách, kde jsou energeticky využity. Další možností jejich zpracování jsou kompostárny či odběratelé, kteří se zabývají zpracováním dřeva. Stromky u nich bývají rozdrceny a výsledný materiál se používá v zahrádkářském průmyslu. Do kompostárny můžete svůj stromek odvézt i na vlastní pěst. Některé vám jej dokonce rovnou vymění za už zpracovaný kompost.

Škodí stromečky zvířatům?

Nosit dříví do lesa byste neměli. I po důkladném prohlédnutí totiž hrozí, že háčky na stromku zůstanou, a mohly by tak způsobit zranění lesní zvěři. Pokud chcete udělat zvířátkům radost, zaneste svůj stromeček do blízké zoo (nejprve si ale na webových stránkách zkontrolujte, že o ně stojí). Některé zoologické zahrady používají vánoční stromečky třeba ke krmení slonů.

 

Zdroj: svetstromku.cz, pestujemedoma.cz

 

Sdílejte tento článek
Leave a comment