Z dolního centra Liberce kvůli kompletní opravě dočasně zmizela plastika Věčná něha, která připomíná kytovce vyplaveného na pobřeží. Zpět do Jánské ulici se po opravě vrátí za několik měsíců, na jaře, informovala mluvčí radnice Jana Kodymová.
Dvoumetrové umělecké dílo, které je zároveň funkční lavičkou s třemi tramvajovými sedačkami, vytvořil v roce 2007 sochař Lukáš Rittstein. Socha z jachtařského laminátu má znázorňovat zlatého kytovce, který se drží horizontálního umělého kmene. Renovaci už tato plastika nutně potřebovala, poškozená byla nejen v důsledku působení povětrnostních vlivů, ale poničili ji i vandalové.
„Oprava zahrnuje zbroušení celého povrchu na základový laminát, vyrovnání prasklin a škrábanců, nový nástřik polyesterovým tmelem, opětovné vyrovnání a zbroušení, nástřik plničem včetně zbroušení, nástřiky perleťovou bází a krycího čirého laku,“ dodala Kodymová. Liberec za opravu plastiky zaplatí přes 150 000 korun.
Věčná něha je jen jednou z řady netradičních uměleckých děl ve stotisícovém městě. Mezi nejznámější patří zbloudilý Marťan Jaroslava Róny na vrcholu Ještědu nebo Zastávka od Davida Černého, které se lidově říká snídaně či hostina obrů. Jde o netypickou autobusovou zastávku nedaleko radnice, která má lidem připomínat minulost města. Tvoří ji německá nádoba na pivo, skácený židovský svícen, česká váza, liberecké párky a masožravá rostlina z místní vyhlášené botanické zahrady. Oblíbené, zejména mezi dětmi, je sousoší Kočky liberecké výtvarnice Martiny Niubo na prostranství před obchodním centrem Plaza. Nepřehlédnutelná je také Koule Milana Housera, která zdobí prostor u hotelu Zlatý lev.
Zdroj: ČTK